http://www.gazeteekspres.com/haber-cerablus-myo-da-egitim-basladi-68048.html

04 Ekim 2018 - Perşembe 06:55

 
Cerablus MYO’da eğitim başladı
Fırat Kalkanı Harekatı ile terör örgütlerinden temizlenen Suriye'nin Cerablus kentinde Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) bünyesinde kurulan meslek yüksekokulunda 145 öğrenciyle eğitime başlandı.
Video Haber Haberi
 
Cerablus MYO’da eğitim başladı
 
 
 
 
 
 

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla terör unsurlarından temizlenen Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus, Çobanbey, El Bab ve Afrin bölgeleri Türkiye'nin desteğiyle adeta küllerinden yeniden doğuyor. Bölgenin tüm alt ve üstyapısını yeniden ele alan Türkiye, bölge halkının barınmadan eğitime tüm ihtiyaçlarını karşılamak için adeta seferber oldu. 

Bölgede yaşayan gençlerin eğitimlerinden geri kalmaması için kolları sıvayan GAÜN de Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) onayıyla Cerablus'ta meslek yüksekokulu açtı. Kent merkezindeki bir binayı onararak tüm fiziki ihtiyaçlarını gideren GAÜN, dört güvenli bölgede Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) düzenledi. Söz konusu sınavda başarılı olan 145 öğrenci, başarı sırasına göre meslek yüksekokuluna kayıt yaptırdı.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devletin sınır ötesinde güvenli bölge oluştururken aynı zamanda onlara güvenli bir yaşam ve eğitim hakkı sunduğunu söyledi.

Birçok kurumun güvenli bölgede çalışmalar yürüttüğünü, eğitim kısmını ise GAÜN olarak üstlendiklerini belirten Gür, böylesi önemli ve tarihi bir görevi üstlendikleri için mutlu olduklarını ifade etti. Üniversite olarak bölgenin eğitimi için seferber olduklarını aktaran Gür, şöyle devam etti:

"Bu sorumluluğu yıllardır Gaziantep Üniversitesi olarak alıyorduk zaten çünkü 54 bin öğrencisi bulunan üniversitemizde çok fazla Suriyeli öğrencimiz vardı. Biz bu Suriyeli öğrencilerimizi artık burada değil, kendi bölgelerinde Suriye'nin içerisinde eğitmek istedik. Bu yüzden orada bir yüksekokul açılmasını teklif ettik. YÖK de bu işe sıcak baktı. Cumhurbaşkanımızın onayı ile Gaziantep Üniversitesi Cerablus Meslek Yüksekokulu kuruldu."

5 bölümde 145 öğrenci eğitim alacak

Gür, okuldaki bölümleri bölgenin ihtiyaçlarına göre açtıklarını dile getirerek ilerleyen dönemde bölüm sayısının artırılacağını anlattı. Suriyeli öğrencilerin söz konusu okula yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Gür, şunları kaydetti:

"Programlarımız ilk ve acil yardım, hasta bakımı teknikerliği, ilahiyat ön lisans programı, büro yönetimi ve asistanlığı ile o bölgede çok ihtiyaç olan özel güvenlik ve koruma. Bu 5 programda şu anda 145 öğrencimiz eğitimlerine başladı. İstiyoruz ki orada Gaziantep Üniversitesinin kurumsal kimliği altında, güvenlikli bölgede, güvenli bir şekilde eğitimlerini görsünler. Amacımız, o bölge ileride sulha kavuştuğu zaman, yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz kendi ülkelerini, kendi zengin dünyalarını yeniden inşa etsinler ve o bölge sorundan kurtulsun."

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı